مزایای سیستم گرمایش از کف

  •  تاریخچه سیستم گرمایش از کف

هیچ سیستمی به آرامی و راحتی سیستم گرمایش از کف نیست.طی چند سال گذشته سریعترین رشد در زمینه گرمایش متعلق به سیستم گرمایش از کف بوده است که مزایای فراوانی را نسبت به سایر سیستمهای سنتی ارائه کرده است.

 

در حالی که تصور مردم فکر بر این است که سیستم گرمایش از کف یک تکنولوژی جدید است،  پیشینه این سیستم به هزاران سال پیش باز میگردد. باستان شناسان بقایای اولیه سیستم تابشی را که متعلق به5000 سال قبل از میلاد مسیح است در چین وکره یافته اند. در فرهنگ مردمان یونان و روم باستان مربوط به 500 سال قبل از میلاد نیز شواهدی از دیوارها و کف گرم مشاهده شده است. تا زمانی که سیستمهای پیشرفته هیدرونیک با استفاده از لوله های پلی اتیلن کراسکینک(PEX)به راحتی جایگزین سیستمهای چوب و ذغال چوب سوز شدند. هدف نهایی یکی است.یک راه حل راحت و مقرون به صرفه برای گرم کردن خانه ها و ساختمان ها.

 

  •   سیستم گرمایش تشعشعی و PEXدر حال حاضر

برای بیش از 40 سال لوله های پکس جهت استفاده در سیستم گرمایش در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است.

مطالعات آماری نشان می دهد که مردم اکثر وقت خود را در خانه سپری می کنند. در نتیجه آسایش خانه برای بسیاری از خانواده ها یک اولویت است. صاحبان خانه توجه بیشتری را برای فراهم کردن یک سیستم گرمایش مفید به کار می برند. آسایش بسیار همراه با بهره وری سوخت بی نظیر نشان می دهد که چرا سیستم گرمایش از کف در مقابل سیستم هوای اجباری تا این اندازه محبوب شده است.

سیستم گرمایش از کف همچنین باعث افزایش آسایش وبهره وری اقتصادی در ساختمان های اداری و تجاری مانند فروشگاها، مدارس، فرودگاهها، آشیانه‌ها، گلخانه‌ها و غیره شده است. آگاهی بیشتر از مزایای این سیستم باعث شده طراحان ومالکین ساختمان ها در پی فراهم آوردن ساختمان های راحت وسالم همراه با هزینه‌های جاری کمتر باشند.

  •      مزایای سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف مزایای بسیار در مقایسه با سایر سیستم های گرمایش خصوصاًسیستم هوای اجباری دارد.

آسایش- سیستم گرمایش از کف انسانها، وسایل خانه و سایر اجسام را گرم می کند. تا زمانی که اشیاء وسطح های داخل اتاق گرم هستند حرارت بدن انسان به اشیاء داخل اتاق منتقل نمی شود. این سیستم با تبدیل کردن کف به پانل های تشعشعی ومنطقه بندی آن آسایش را برای ساکنین به ارمغان می آورد. این سیستم قابلیت گرم کردن فضاهایی که به سختی گرم می شوند مانند حمام،راهروها و پارکینگ را به راحتی دارد. این سیستم یک سیستم ایده آل برای خانه های امروزی که دارای سقف های بلند و پنجره های بزرگ هستند می باشد. سیستم آسایش گرما را در نزدیکی زمین یعنی جایی که انسان به آن نیاز دارد متمرکز می کند.

بازدهی- سیستم گرمایش از کف مقرون به صرفه ترین سیستم موجود می باشد. این سیستم بر مبنای دمای کاری پایین کار کرده و قابلیت تنظیم دمای هر اتاق به صورت جداگانه را دارد. به دلیل گرم کردن مستقیم افراد و اشیاء در این سیستم (در مقایسه با سیستم هوای اجباری)آسایش با تنظیم ترموستات در دمای پایین تری حاصل می گردد. سیستم گرمایش از کف دارای صرفه جویی در مصرف انرژی حدود 30٪ در مقایسه با سایر سیستم ها(هوای اجباری) است. ساختمانهای با سقفهای بلند، پنجره های عریض و نرخ تعویض هوای بالا و یا ترکیبی از این عوامل دارای میزان صرفه جویی بیشتری هستند. میزان صرفه جویی به عواملی ماننند کار بری ساختمان، طراحی و مصالح آن بسیار وابسته است.

پاک و سالم- به علت وابسته نبودن سیستم گرمایش از کف به گردش هوا (بر خلاف سیستم هوای اجباری) ذرات گرد و غبار در فضای خانه پراکنده نمی  شوند. تابش همچنین تا حد زیادی باعث‌کاهش در گسترش دیگر ذرات موجود در هوا مانند گرده ها می‌شود.

بی صدا-  سیستم گرمایش از کف در هنگام کارکرد عملاً بی صدا میباشد.هیج صدای فن یا لرزش کانال یا صدای عبور آب از لوله ای وجود ندارد.

آزادی کامل در طراحی و دکوراسیون- به علت گرمایش از کف فضایی که توسط فن کویل و رادیاتور گرفته می شود در اختیار شما قرار می گیرد.

زیبا و دل انگیز- از آنجا که سیستم گرمایش از کف تقریباً یک سیستم نامر ئی است دیگر در خانه شما جایی برای دریچه های هوای کثیف و یا بلوک های رادیاتور حجیم که باعث جذب کثیفی می شوند وجود ندارد.

هزینه نگهداری پایین- گرمایش از کف قطعات متحرک بسیار کمی دارد. در این سیستم هیچگونه فن یا بادزن که نیاز به تعویض داشته باشد وجود ندارد.همچنین هیچگونه کانالی جهت تمیز کردن در این سیستم نمی باشد.

بالا بردن ارزش ملک-در بسیاری از نقاط کشور خانه هایی با سیستم گرمایش از کف در مقایسه با خانه هایی که از سیستم های دیگر جهت گرمایش استفاده می کنند گران تر هستند. تقریباً در تمام موارد این سیستم باعث جذب خریدار می شود.

ایده آل برای کف های بتونی- سیستم گرمایش از کف بهترین گزینه برای زیر زمین هاست. این کف ها به صورت سنتی برای گرم کردن  با مشکل مواجه می شوند.این سیستم به بهترین شکل ممکن این کف ها را به مکانی گرم و راحت تبدیل می کند.

کف های تمیز خشک و ایمن- به علت گرم بودن کف، تمیز کردن آن سریع و راحت انجام می شود. خشک شدن سریع از به وجود آمدن سطوح لغزنده جلوگیری می کند. به خصوص در فضاهایی مثل حمام که امکان لیز خوردن و آسیب دیدن افراد وجود دارد.

منبع گرما- این سیستم میتواند به وسیله منابع انرژی مختلف مانند گاز ، گازوییل، الکتریسیته، زمین گرمایی، خورشیدی و چوب به راحتی کار کرده زیرا تنها چیزی که این سیستم نیاز دارد آب گرم است.

این لیست شامل کلیه مزایای  این سیستم نیست. این لیست تنها یکی از بیشمار مزیت هایی است که باعث شده سیستم گرمایش از کف بهترین گزینه برای ساختمان باشد.